خرید اینترنتی آموزش بی نظیر پرورش قزل آلا

این آموزش توسط بسیاری از افراد موفق در زمینه پرورش ماهی استفاده شده

این مجموعه برای شروع یک کسب وکار پرسود بسیار موفق بوده است

بهترین مجموعه برای کسب و کار زود بازده از ابتدا تا انتهای پرورش ماهی و کسانی که به فکر کسب درآمد و موفقیت در این کار پرسود هستند100 درصد توصیه میشود.

مجموعه آموزش پرورش ماهی قزل آلا

۱۲:۱۷:۰۲ | نويسنده : پرورش ماهي |
ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز ماهي

 ويتامين ها
ويتامين ها اگر جه تركيبات حياتي هستند و نقش ساختماني و انرژي زايي ندارند ولي كمبود آنها موجب پيدايش اختلالات شديد در يم عضو و يا تمام بدن مي شود . حدود 15 نوع ويتامين شناخته شده كه به مقدار كم مورد نيازند . ولي چون هيچ كدام در داخل بدن ساخته نمي شوند و يا به مقدار كم ساخته مي شوند لذا نياز به حياتي ماهي ها را تامين نمي كند و لازم است به جيره غذايي اضافه شوند . ويتامين به دو دسته محلول در آب و محلول در چربي تقسيم مي شوند .

ويتامين هاي محلول در آب بسته به نياز جاندار يا به سرعت پس از جذب مصرف مي شوند و يا اينكه تجزيه و دفع مي شوند . ويتامين ها در طي فرآيند ساخت غذا ، به هنگام نگهداري در انبار و ريخته شدن در آب در معرض فساد و تغيير ماهيت قرار دارند . بنابر اين به منظور جبران اين ضايعات ، مقدار ويتامين هاي اضافه شده به خوراك كمي بيشتر از نياز شناخته شده گونه پرورشي است . اعمال روش هاي صحيح حمل ونقل و نگهداري جهت به حداقل رساندن ضايعات ويتامين  ضروري است .

هنگام تماس پلت هاي غذايي با آب و يا اضافه كردن آب به غذا ، مقدار زيادي ويتامين C (بيش از 50 درصد) در مدت كوتاهي حدود 10 ثانيه از دسترس خارج مي شود . پوشش دار كردن اين ويتامين و استفاده از اسكوبيل -2 سولفات و اسيد آسكوربيك پوشش داده شده با گليسيريد به منظور جلوگيري از ضايعات موثر است . مي توان آنها را بر روي پلت اسپري كرد .

بعضي از مواد اوليه كه در ساخت جيره هاي غذايي مورد نياز قزل آلا به كار مي رود شامل انواعي از ويتامينها هستند مانند روغن ماهي ، گلوتن ذرت ، برگ يونجه خشك شده ، سبوس برنج ، سبوس گندم ، كنجاله بادام زميني و غيره . مكمل ها اكثرا به صورت مخلوط و تا حدودي بيش از نياز آبزي به غذا اضافه مي شود .

نوع ويتامين

مقدار مورد نياز(ميلي گرم در كيلوگرم غذا)

نوع ويتامين

مقدار مورد نياز (ميلي گرم در كيلوگرم غذا)

ويتامين A

2000-15000 (LU)

اسيد پانتوتنيك

10-50

ويتامين D

2400 (LU)

نياسين

1-150

ويتامين E

30-50

اسيد فوليك

0.02

ويتامين K

10

ويتامين B12

0.02

تيامين

1-12

كولين

50-3000

ريبوفلاوين

3-30

اينوزيتول

200-500

پيريدوكسين

1-15

ويتامين C

100-500

 
 مواد معدني

مواد معدني در غذاي آبزيان ضروري هستند به دو دسته عناصر عمده شامل كلسيم ، پتاسيم ، سديم ، فسفر ، منيزيم ، كلر و گوگرد و عناصر كمياب شامل آهن ، مس ، كبالت ، منگنز ، يد ، روي ، موليبدن ، سلينم ، كلر ، فلور ، واناديوم ، قلع ، آرسنيك و نيكل . اين عناصر در اعماق حياتي بدن از قبيل استحكاك اسكلت خارجي ، فعاليت دستگاه عصبي ، غدد درون ريز ، اجزا تشكيل دهنده رنگدانه هاي خوني و ايجاد تعادل در واكنش هاي اسيدي-بازي (به عنوان بافر) و ايجاد موازنه اسمزي بر عهده دارند .

آبزيان قادرند مواد غذايي را نه تنها از طريق غذا ، بلكه از طريق آب نيز جذب نمايند . به همين دليل تخمين مقدار درست آن مشكل است . اما به هر ماهي حال در آب شيرين ، نياز بيشتري نسبت به مكمل هاي معدني وجود دارد . تركيباتي چون نمك طعام ، دي كلسيم فسفات ، يديدپتاسيم ، فسفات كلسيم و پتاسيم به غذاي آبزيان اضافه نمود . جدول ذيل مقادير مواد معدني مورد نياز ماهي قزل آلا را نشان مي دهد .

نوع ماده معدني

مقدار مورد نياز

كلسيم

كمتر از 0.1 درصد

فسفر قابل جذب

0.7 درصد

منيزيم

0.05 درصد

آهن

50-100 (ميلي گرم در كيلوگرم)

مس

3 (ميلي گرم در كيلوگرم)

منگنز

13 (ميلي گرم در كيلوگرم)

روي

15-30 (ميلي گرم در كيلوگرم)

يد

15-250 (ميلي گرم در كيلوگرم)

سلنيم

0.15-0.38 (ميلي گرم در كيلوگرم)

  منبع:persianghezel.com


برچسب‌ها: ،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :